0%
فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر چیست؟ (Lumbar Disc Herniation)

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر(Lumbar Disc Herniation)، یکی از شایع ترین بیماری هایی است که باعث ایجاد درد در کمر و پا می شود. به جابجایی مواد دیسک به خارج از فضای دیسک بین مهره ای، فتق دیسک کمر (LDH) می گویند. این بیماری در کودکان به ندرت اتفاق می افتد و بیشتر در بزرگسالان دیده می شود. فتق دیسک کمر، ممکن است به صورت ناگهانی یا به تدریج در طی هفته ها یا ماه ها ایجاد شود.

این روند از خروج مواد فتق از حلقه های داخلی حلقه دیسک شروع می شود و به طور شعاعی به سمت خارج پیش می رود. روند آسیب دیدگی به حلقه دیسک، با خم شدن کامل ستون فقرات در طول یک دوره زمانی مکرر همراه است. در فتق دیسک کمر (Lumbar Disc Herniation)، آسیب در حلقه خارجی دیسک باعث بیرون آمدن قسمت نرم دیسک می شود. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که مرکز نرم دیسک نخاعی دیسک به دلیل آسیب در پوشش خارجی به خارج راه پیدا کند.

علت فتق دیسک کمر

شایعترین علت فتق دیسک کمر یک روند دژنراتیو است که در طی آن با افزایش سن، دیسک ها ضعیف می شود. ضعف دیسک کمر در نهایت منجر به فتق دیسک کمر پیشرونده می شود که علائم خود را در طی مدتی کوتاه نشان می دهد. دومین علت فتق دیسک کمر، ضربه است. از دیگر دلایل فتق دیسک کمر (Lumbar Disc Herniation) می توان به اختلالات بافت همبند و سایر اختلالات مادرزادی اشاره کرد.

فتق دیسک بعد از ستون فقرات و کمر، در گردن نیز شایع است. میزان بالای فتق دیسک در کمر و گردن می تواند به دلیل نیروهای بیومکانیکی در قسمت انعطاف پذیر ستون فقرات باشد. فعالیت های مکانیکی تکراری مانند پیچاندن، خم شدن و ضرب دیدگی، می تواند منجر به آسیب دیسک شود. زندگی بی تحرک، وضعیت بد بدن، چاقی و مصرف دخانیات نیز می تواند باعث آسیب دیدگی دیسک کمر شود.

علائم فتق دیسک کمر

بررسی دقیق از ستون فقرات، گردن و انجام تست های اعصاب، می تواند به تشخیص درست فتق دیسک کمر، کمک کند. هر چند که در برخی از افراد، فتق دیسک کمر ممکن است بدون علامت باشد، اما در این قسمت به شرح علائم و نشانه های فتق دیسک کمر می پردازیم:

 • از دست دادن حس
 • ضعف یا آتروفی
 • از دست دادن رفلکس های مرتبط با ستون فقرات
 • کمردرد شدید
 • سخت و دردناک بودن پیاده روی
 • اسپاسم عضله و احساس گزگز
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • راه رفتن آهسته با نوک انگشتان پا
 • انحراف ستون فقرات
 • اختلال در کشش اندام فوقانی
 • اختلال در خم کردن زانو
مطلب پیشنهادی  تاثیر فیزیوتراپی بر بیماری گیلن باره

تشخیص فتق دیسک کمر

فتق دیسک

تشخیص فتق دیسک کمر می تواند با معاینه بالینی و تصویربرداری از دیسک و ستون فقرات، ممکن شود. در زیر به معرفی این روش ها می پردازیم:

 • اشعه ایکس: اشعه ایکس در اکثر کلینیک ها و مطب ها، در دسترس است. از این روش تصویربرداری می توان برای ارزیابی هر بی ثباتی ساختاری استفاده کرد.
 • سی تی اسکن: برای تجسم ساختارهای استخوانی ستون فقرات، این روش ترجیح داده می شود. این روش می تواند اندازه، شکل نخاع، محتویات اطراف دیسک از جمله بافت نرم را نشان دهد.
 • MRI: این روش دقیق و حساس برای تجسم فتق دیسک کمر است. یافته های MRI به جراحان و سایر درمان کنندگان کمک می کند تا مراقبت های اولیه را برنامه ریزی کنند. همچنین برآمدگی دیسک و فشرده سازی ریشه عصب را می توان در این روش تشخیص داد.

درمان فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی فتق دیسک

درمان فتق دیسک کمر (LDH) با یک تیم حرفه ای امکان پذیر است. درمان اولیه باید با روش های محافظه کارانه باشد. روش های محافظه کارانه فقط در صورتی جواب نمی دهد که بیمار با شرایط عصبی سختی روبرو باشد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و فیزیوتراپی کلید اصلی درمان بیشتر بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر است. نتایج به عوامل زیادی بستگی دارد، اما کسانی که در ورزش منظم شرکت می کنند و وزن بدن را سالم نگه می دارند، نتایج بهتری نسبت به افرادی که بی تحرک هستند، دارند.

بیمارانی که در درمان محافظه کارانه موفق نیستند و یا بیمارانی که نقص عصبی دارند، احتیاج به مشاوره جراحی دارند. جراحی معمولاً آخرین چاره است زیرا همیشه به نتایج قابل پیش بینی منجر نمی شود. بیماران غالباً با درد باقیمانده و اختلالات عصبی روبرو می شوند، که اغلب پس از جراحی بدتر می شوند. همچنین، درمان الکتروتراپی درون دیسک نیز روشی موثر است.

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر

تمرینات ورزشی فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی غالباً نقشی مهمی در بهبود فتق دیسک دارد. فیزیوتراپی برای درگیر شدن اعصاب ستون فقرات، کنترل درد، حفظ وزن در محدوده سلامت بیمار و از سرگیری ورزش در بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر بسیار موثر است. برنامه های فیزیوتراپی فتق دیسک کمر اغلب برای درمان درد و ترمیم نقص عملکردی و عصبی مرتبط با فتق دیسک کمر علامت دار توصیه می شود.

تمرینات ورزشی یکی از راهکارهای فیزیوتراپی فتق دیسک کمر است که نسبت به دیگر راهکارها جهت درمانی فتق دیسک کمر ترجیح داده می شود. تمرینات ورزشی برای درمان فتق دیسک کمر، شامل فعالیت هوازی (پیاده روی و دوچرخه سواری)، تمرینات کششی و  انعطاف پذیری (یوگا و کشش)، ثبات و حفظ تعادل (سطح صاف و سطح شیب دار)، تمرینات تقویتی و تمرینات کنترل حرکتی است.

تمرینات قدرتی باعث عضلات قوی تر می شود و عضلات قوی به تنهایی پشتیبان عالی برای ستون فقرات بیمار است که درد را به خوبی کنترل می کند. بررسی ها نشان داده است که طب سوزنی و حجامت می تواند برای درد و ناتوانی در درد مزمن کمر از جمله فتق دیسک موثر باشد. تحریکات الکتریکی عصب به تسکین درد و بهبود عملکرد و تحرک در ستون فقرات کمک می کند.

مطلب پیشنهادی  فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی

به علاوه یک مطالعه نشان داده است که کشش درمانی اثرات مثبتی بر درد و ناتوانی بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر دارد. ممکن است از گرما درمانی نیز برای افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر استفاده شود. کرایوتراپی نیز اسپاسم و التهاب را در مرحله حاد کاهش می دهد و از دیگر راهکارهای فیزیوتراپی فتق دیسک کمر است.

فیزیوتراپی ویژه فتق دیسک کمر

تمرینات ورزشی ثبات و حفظ تعادل در درمان فتق دیسک کمر، سطح درد را کاهش می دهد و عملکردهای کمر و ستون فقرات را بهبود می بخشد. اصلاح الگوی زندگی (لایف استایل) و دیگر تمرینات ورزشی، کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی و استقامت ایستایی عضلات تنه را در بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر افزایش می دهد. تمرین در منزل نیز باید به روند درمان اضافه شود. تمرینات ورزشی باید هر روز به صورت مکرر در منزل نیز انجام شود تا روند بهبودی به خوبی طی شود. از این رو خدمات فیزیوتراپی در منزل نیز به بیماران پیشنهاد می شود.

تمرینات و خدمات فیزیوتراپی ذکر شده، از متداول ترین انواع ورزش درمانی هستند که برای بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر توسط فیزیوتراپیست تجویز شده است. همچنین در ورزش ها و خدمات فیزیوتراپی قوانینی وجود دارد که باید جهت درمات فتق دیسک کمر رعایت شود. این قوانین کلی شامل موارد زیر است:

 • بیمار حتما به آرامی ورزش کند.
 • از 5 بار تکرار شروع کرده و تا 10 بار ورزش را انجام دهد.
 • بین تمامی تکرار ها بدن باید کاملاً آرام باشد.
 • هر ده دقیقه دو بار ورزش را تکرار کند.
 • هنگام انجام ورزشی که می تواند دردناک باشد باید کاملا مراقبت شود.
 • به صورت روزانه بدون اینکه فاصله ای بین تمرینات ورزشی بیفتد، ورزش را در منزل نیز ادامه دهد.

خدمات کلینیک فیزیوتراپی آرنیکا در درمان فتق دیسک کمر

کلینیک فیزیوتراپی آرنیکا با تکیه بر اعتماد مراجعین عزیز برای انواع اختلالات و آسیب های جسمی و عضلانی، برنامه های فیزیوتراپی تخصصی ارائه می دهد. آزاد سازی بافت های همبند عضلانی، تمرین درمانی جهت درمان کمر و گردن درد، درمان فتق دیسک کمر، درمان و اصلاح اختلالات پوسچر یا وضعیتی و فیزیوتراپی آسیب های نخاعی از جمله انواع خدمات فیزیوتراپی کلینیک فیزیوتراپی آرنیکا است. این مرکز فیزیوتراپی در اهواز همچنین طرف قرارداد با بیمه های خدمات درمانی معتبر است که بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر می توانند از آن استفاده کنند. همچنین مرکز فیزیوتراپی آرنیکا اخیرا با ارائه فیزیوتراپی در منزل، خدمتی نوین به بیمارانی که با مشکلات حرکتی مواجه هستند ارائه کرده است.

فیزیوتراپی

درمان فتق دیسک کمردیسک کمرفتق دیسکفتق دیسک کمرفیزیوتراپی فتق دیسک کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code