0%

درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی

درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی

5/5 - (15 امتیاز)

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی طب سنتی کشور چین است. در این روش درمانی که برای درمان بیماری‌های مختلف به کار می‌رود، سوزن‌های بسیار باریک در نقاط خاصی از بدن بیمار وارد می‌شوند. این روش درمانی قدیمی به تنهایی و یا همراه با سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد‌‌.

درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی یکی از رایج‌ترین و موثرترین روش‌های درمانی است. طب سوزنی روش درمانی خاص و منحصر بفردی برای بازگرداندن سلامتی بیماران است. این روش از هزاران سال پیش برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها کاربرد داشته است. سردرد، بیماری‌های معده و روده، افسردگی و بیماری‌های عصبی، اختلالات اسکلتی-عضلانی و سیاتیک از جمله بیماری‌هایی هستند که با استفاده از روش طب سوزنی درمان می‌شوند.

سوزن خشک” یا needling dry نام امروزی روش طب سوزنی است. روش درمانی سوزن خشک، پس از مطالعات وسیع و آزمایشات گسترده بر روی سیستم عصبی عضلانی و سیستم اعصاب به رسمیت شناخته شده است.

منظور از سوزن خشک چیست؟

منظور از سوزن خشک، سوزن‌های بسیار نازکی است که به پوست نفوذ می‌کنند و نقاط خاص و بافت‌های عضلانی و پیوندی زیرین را تحریک می‌کند. استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی به یک فیزیوتراپیست اجازه می‌دهد تا بافت‌هایی را که به صورت دستی قابل لمس نیستند، هدف قرار دهد. فیزیوتراپیست‌ها هنگام استفاده از سوزن خشک از دستکش و تجهیزات محافظ شخصی (PPE) استفاده می‌کنند. همچنین در مراکز فیزیوتراپی معتبر مطابق با اقدامات احتیاطی استاندارد، بر اساس راهنمای پیشگیری از عفونت برای تنظیمات سرپایی و استانداردهای OSHA رفتار می‌شود. سوزن‌های مورد استفاده به صورت استریل  در یک محفظه خاص بهداشتی قرار می‌گیرند.

طب سوزنی

موارد کاربرد طب سوزنی در فیزیوتراپی

برای درمان بسیاری از مشکلات فیزیکی و بیماری‌ها از درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی استفاده می‌شود.

برخی از موراد کاربرد طب سوزنی عبارتند از:

 • دردهای پس از عمل جراحی
 • دردهای مزمن در نواحی مختلف بدن
 • دیسک گردن و کمر
 • درمان جراحات ناشی از ورزش‌های سنگین
 • تاندونیت حاد و مزمن
 • درمان اختلالات خواب
 • درمان پرخوری
 • مشکلات اعصاب
 • دردهای عضلانی و مفاصل
 • مشکلات مربوط به رباط‌ها
 • مشکلات آلرژیک
 • مشکلات داخلی همچون کبد چرب

برای تکمیل طول درمان با طب سوزنی با استفاده از این روش، معمولا به چند جلسه مراجعه احتیاج است. درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی دردناک نیست و بیشتر مراجعان فرو رفتن سوزن‌ها در پوستشان را احساس نمی‌کنند. تنها درصد کمی از مراجعان سوزش خفیف یک ثانیه‌ای(مانند شوک الکتریکی) را گزارش نموده‌اند. البته میزان درد ناشی از سوزن خشک به مهارت فیزیوتراپیست در استفاده از این روش بستگی دارد.

درمان با طب سوزنی

چگونگی تسکین درد با روش طب سوزنی

در این بخش از مقاله به چگونگی تاثیر روش طب سوزنی بر تسکین درد می‌پردازیم. این فرآیند شامل ۴ مرحله است.

 1. اختلال در موتور عضله و شل شدن عضلات: فرو کردن سوزن خشک در عضلات موجب ایجاد اختلال در موتورهای عضله و شل شدن آن‌ها می‌شود.
 2. تحریک روند بهبود طبیعی با ایجاد پارگی سطحی: با فرو کردن سوزن خشک در پوست و ایجاد پارگی سطحی توسط سوزن، فرایند بهبود طبیعی تحریک شده و موجب کاهش درد می‌شود.
 3. تحریک مسیرهای عصبی: فرو کردن سوزن مخصوص در نقاط خاصی از بدن، باعث توقف رسیدن درد به سیستم اعصاب مرکزی بدن می‌شود. بدین منظور سرکوب اپیوئیدها در سطح نخاع سرکوب می‌شوند. سپس کنترل دروازه ی درد درد صورت می‌گیرد. در مرحله آخر با فعال شدن نوروترانسمیترها در سیستم عصبی مرکزی، باعث کاهش درد در سایر نواحی بدن کمک می‌شود.
 4. فرو کردن سوزن خشک در نواحی خاصی از بدن، موجب آزاد سازی برادی کینین، ماده‌ی P و سایر پروتئین ها و نوروترانسمیترهای بدن می‌شود: آزاد شدن این مواد شیمیایی در بدن پاسخ شیمیایی محلی ایجاد می‌کند که پاسخ موجب بسته شدن مسیر انتقال پیام  درد به سیستم می‌شود.
مطلب پیشنهادی  علل و علائم آرتروز گردن

فواید استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی

در مواردی که فیزیوتراپیست‌ها از درمان با طب سوزنی استفاده می‌کنند، معمولاً این تکنیک بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر است. اما در برخی از موارد نیز به تشخیص متخصصین، روش طب سوزنی به تنهایی و بدون استفاده از سایر روش‌ها برای درمان بیماری‌ها یا تسکین دردها به کار برده می‌شود. معمولا فیزیوتراپیست‌ها برای تسکین درد یا بهبود دامنه حرکت از روش طب سوزنی استفاده می‌کنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی فواید زیادی دارد. برخی از این فواید عبارتند از:

 • کاهش درد
 • کاهش تنش عضلانی
 • عادی سازی عملکردهای صفحات انتهایی حرکتی  که محل انتقال تکانه‌های عصبی به عضلات است.
 • افزایش سرعت بهبود بیمار
 • افزایش سرعت تاثیر توانبخشی بیماران

به عنوان بخشی از تحصیلات سطح ابتدایی، فیزیوتراپیست‌ها در زمینه آناتومی و روش‌های درمانی نقاط مختلف بدن به خوبی آموزش دیده‌اند. فیزیوتراپیست‌هایی که روش درمان با طب سوزنی را انجام می‌دهند، با کسب تحصیلات و آموزش‌های خاص تحصیلات تکمیلی، دانش خود را تکمیل می‌کنند. هنگام تماس با یک فیزیوتراپیست برای درمان با این روش درمانی، حتما در مورد تجربه و تحصیلات خاص آنها درباره این روش سوال کنید. مراجعه به مراکز فیزیوتراپی با کادر مجرب برای درمان با روش طب سوزنی در فیزیوتراپی ضروری است.

عوارض جانبی کاربرد طب سوزنی در فیزیوتراپی

در صورت مراجعه به کلینیک‌های تخصصی فیزیوتراپی دارای کادر مجرب و استفاده صحیح از طب سوزنی در فیزیوتراپی، این روش فاقد هر گونه عوارض جانبی جدی است. تنها در مواردی ممکن است جای فرو رفتن سوزن‌ها برای مدت کوتاهی دچار درد و سوزن شود. این درد به صورت عضلانی و تنها در ناحیه تحت درمان پدید می‌آید و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مدت زمان درد معمولا بین چند ساعت تا دو روز است و پس از آن به طور کامل برطرف می‌شود.

در موارد نادری نیز احساس سرگیجه خفیف و کبودی کمرنگ در اطراف محل فرو کردن سوزن‌ها، کرختی و کوفتگی نیز گزارش شده است. عوارض این چنینی نیز در عرض ۷۲ ساعت به طور کامل برطرف می‌شوند. برای کاهش درد و سوزش پس از استفاده از روش درمانی طب سوزنی، عمل نمودن به توصیه‌های زیر مفید خواهد بود:

 • استراحت کردن
 • حرکات کششی ملایم
 • استفاده از کیسه آب گرم
 • استفاده از کمپرس یخ
مطلب پیشنهادی  بازتاب اولیه تاثیر کووید 19 و پیامدهای درمانی

 محدودیت‌های استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی

استفاده از روش درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی نیز مانند هر روش درمانی دیگر با محدودیت‌هایی روبروست. استفاده از این روش برای بیماران مبتلا به حساسیت به فلز و هموفیلی، صرع و دیابت کنترل نشده، عفونت خونی و مشکلات گردش خون ممنوع است. همچنین این روش درمانی به بیماران مبتلا به بیماری پیس میکسر یا ضربان‌ساز نیز توصیه نمی‌شود. زنان باردار و افرادی که ترس زیاد از سوزن دارند نیز نباید تحت درمان با این روش قرار بگیرند. افرادی که دارو مصرف می‌کنند (مخصوصا داروهای رقیق کننده خون) حتما باید قبل از استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنند.

خدمات کلینیک فیزیوتراپی آرنیکا برای درمان با طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی در فیزیوتراپی از جمله خدماتی است که در کلینیک فیزیوتراپی آرنیکا ارائه می‌شود. این مرکز با بهره‌گیری از متخصصان طب سوزنی و با رعایت استانداردهای جهانی بهداشت در درمان با این روش سنتی، اقدام به درمان اختلالات گوناگون با این روش می‌نماید. از جمله سایر خدمات تخصصی که در این مرکز ارائه می‌شود می‌توان موارد زیر را نام برد:

مرکز فیزیوتراپی آرنیکا به منظور رفاه حال مراجعان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران کرونا امکان اخذ نوبت به صورت اینترنتی را فراهم نموده است. نوبتدهی آنلاین

طب سوزنی در فیزیوتراپی

سوالات متداول

 1. برای درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی چند جلسه درمانی احتیاج است؟

طول درمان با این روش به مشکل بیمار و تشخیص فیزیوتراپیست بستگی دارد. اما معمولا طول درمان با طب سوزنی بین ۶ تا ۸ جلسه است.

 1. هر جلسه درمان با طب سوزنی در فیزیوتراپی چقدر طول می‌کشد؟

معمولا طول درمان هر جلسه بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مفید است اما بسته به تشخیص فیزیوتراپیست ممکن است طولانی‌تر شود.

 1. آیا امکان تشدید درد پس از استفاده از طب سوزنی وجود دارد؟

بله. ممکن است در ابتدای درمان با این روش دردهای مزمن تشدید شوند. اما با گذشت مدت زمان کوتاهی از طول درمان بهبودی حاصل خواهد شد.

 1. قطر و طول سوزن‌های خشک چقدر است؟

طول سوزن‌ها از 30mm – 50mm و قطر آن‌ها بین 0.25-0.30mm متغیر است.

 1. آیا استفاده از طب سوزنی خطرناک است؟

خیر. این روش در صورتی که توسط متخصصین و به صورت بهداشتی و استریل استفاده شود کاملا ایمن خواهد بود.

 1. تفاوت روش طب سوزنی و روش استفاده از سوزن خشک چیست؟

طب سوزنی روشی برگرفته از طب سنتی چین است و روش استفاده از سوزن خشک نام علمی امروزی و غربی آن است.

 1. چه تعداد سوزن در هر جلسه درمانی طب سوزنی استفاده می‌شود؟

در غالب موارد بین ۶ تا ۸ سوزن در هر جلسه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code