0%

فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی

فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی

امروزه به مدد پیشرفت‌های فراوان در علم پزشکی دامنه‌ درمان مشکلات و بیماری‌ها با فیزیوتراپی گسترش فراوانی یافته است. گستره‌ی درمان‌ مشکلات ارتوپدی با روش فیزیوتراپی از آماده سازی بیمار برای جراحی تا حداقل سازی عوارض پس از جراحی ارتوپدی را شامل می‌شود. فیزیوتراپی ارتوپدی می‌تواند زندگی افراد را تغییر دهد. یک فیزیوتراپیست ماهر (physiotherapist) که به اختصار PT نامیده می‌شود می‌تواند افراد را به فعالیت‌های روزمره خود پس از جراحی، آسیب دیدگی، تصادف یا بیماری برگرداند. در این مقاله درباره یکی از متداول‌ترین درمان‌ آسیب های ارتوپدی، یعنی فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی یا فیزیوتراپی آسیب های ارتوپدی صحبت خواهیم کرد.

ضایعات ارتوپدی چیست؟

ضایعات ارتوپدی یا آسیب های ارتوپدی شامل هرگونه صدمه به سیستم اسکلتی – عضلانی می شود. غالباً، این آسیب‌ها مربوط به استخوان‌ها و مفاصل در نتیجه یک حادثه یا ضربه به بدن اتفاق می‌افتند. برخی از شایع‌ترین ضایعات ارتوپدی شامل موارد زیر است:

 • دررفتگی
 • شکستگی
 • ترک خوردن
 • فتق
 • پیچ خوردگی

معمولا با افزایش سن، افراد بیشتر در معرض ضایعات ارتوپدی قرار می گیرند‌. سن به تنهایی می‌تواند یک عامل خطر برای آسیب‌های ارتوپدی و سایر مواردی باشد که توسط متخصصان ارتوپدی مشاهده می‌شود. به عنوان مثال، شکستگی لگن، شکستگی فشاری و پوکی استخوان در بیماران مسن بسیار بیشتر است. فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی یکی از بهترین راه‌ها برای درمان این آسیب‌ها محسوب می‌شود.

ضایعات ارتوپدی

فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی چیست؟

فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی یا فیزیوتراپی آسیب های ارتوپدی یک شاخه تخصصی از فیزیوتراپی مربوط به اصلاح ناهنجاری‌ها یا اختلالات عملکردی در سیستم اسکلتی، به ویژه اندام‌ها و ستون فقرات و ساختارهای مرتبط مانند عضلات و رباط‌هاست. در فیزیوتراپی ارتوپدی از تخصص و مهارت پیشرفته‌ای برای ارزیابی و درمان ضایعات ارتوپدی از جمله آسیب‌ها و شرایطی که اسکلت (استخوان ها)، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌‌ها و را درگیر می‌کند، برخوردار هستند. همه این ساختارها و بافت ها در اصطلاح “اسکلت عضلانی” خلاصه می‌شوند. بنابراین، بیمارانی که مشکل و اختلال اسکلتی – عضلانی دارند، باید با یک فیزیوتراپیست ارتوپدی مشورت کنند.

فیزیوتراپی اسکلتی عضلانی از علوم پایه آناتومی، فیزیولوژی و بیومکانیک به عنوان تئوری زمینه در ارزیابی و درمان بیماران استفاده می‌کند. PT ارتوپدی برای ادغام کلیه سیستم های بدن بیمار – به ویژه سیستم عصبی و قلبی عروقی – با سیستم اسکلتی عضلانی وی کار می‌کند تا آسیب‌های وارد شده به بیمار را به درستی درمان کند.

روش‌های درمانی در زمینه فیزیوتراپی ارتوپدی شامل الکتروتراپی، تمرین درمانی، تکنیک‌های دستی، مکانوتراپی و ماساژ درمانی و … است. امروزه خدمات فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی در کلینیک‌های تخصصی فیزیوتراپی، بیمارستان‌ها و حتی به صورت خصوصی و در منازل شخصی بیماران ارائه می‌شود.

 فیزیوتراپی آسیب ها ارتوپدی قبل از جراحی

در فیزیوتراپی آسیب های ارتوپدی از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود. این نوع از فیزیوتراپی ممکن است قبل و بعد از عمل جراحی توسط پزشک برای بیمار تجویز و توصیه شوند. فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی قبل از عمل جراحی به منظور آماده‌سازی بیمار برای عمل جراحی انجام می‌شود. فیزیوتراپی قبل از عمل می‌تواند به تقویت جسمی و قلب و عروق بیمار کمک کند. همچنین انجام یک فیزیوتراپی مفصلی قبل از عمل جراحی ارتوپدی می‌تواند به حفظ و بهبود دامنه حرکات بیمار قبل از جراحی کمک کند و به بیمار در مورد توانبخشی پس از عمل آموزش دهد. این امر باعث می‌شود بیمار با سرعت بیشتری پس از قرار گرفتن تحت عمل جراحی بهبود یابد.

مطلب پیشنهادی  آسیب رباط صلیبی خلفی یا PCL و درمان آن

فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی بعد از عمل جراحی

فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی بعد از جراحی، ممکن است به کاهش درد، عادی راه رفتن، بهبود دامنه حرکتی و جلوگیری از تجمع بافت در محل زخم زخم کمک کند. علاوه بر این، فیزیوتراپی بعد از آسیب‌های ارتوپدی به بیماران کمک می‌کند قدرت حفظ تعادل  و تحرک خود را بازیابند. بیماران اغلب پس از جراحی‌های زیر به فیزیوتراپی ارتوپدی نیاز دارند:

 • جراحی تعویض مفصل ران
 • جراحی تعویض مفصل زانو
 • جراحی مفصل آرتروسکوپی پیراتور کاف
 • جراحی قلب
 • عمل جراحی سرطان
 • توانبخشی پس از آسیب حاد

فیزیوتراپی آسیب های ارتوپدی

فیزیوتراپی ارتوپدی بعد از آسیب حاد و مزمن

آسیب حاد، آسیب دیدگی است که در اثر یک ضربه به بدن اتفاق می‌افتد. مثلا در صورت پیچ خوردن مچ پا، پاره شدن مینیسک زانو یا فتق دیسک کمر، فیزیوتراپیست ارتوپدی می‌تواند به شما کمک کند. مزایای قرار گرفتن تحت درمان فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی بعد از آسیب حاد عبارتند از:

 • کنترل درد و تورم
 • بهبود دامنه حرکت
 • بازیابی قدرت بدنی

بر خلاف آسیب‌های حاد، یک آسیب به مرور زمان اتفاق می‌افتند. معمولاً این آسیب‌ها به این دلیل الگوهای غلط حرکتی افراد پدید می‌آیند. الگوهای غلط حرکتی سبب آسیب‌های کوچک و مکرر به تاندون‌ها، استخوان‌ها یا مفاصل می‌شود. یک فیزیوتراپیست ارتوپدی می‌تواند الگوهای حرکتی بیماران را تجزیه و تحلیل کند تا منبع آسیب را تشخیص دهد. آن‌ها همچنین می‌توانند به بیماران در مدیریت علائمی مانند درد و تورم کمک کنند و می‌توانند به مراجعان در مورد چگونگی حرکت ایمن برای جلوگیری از آسیب در آینده آموزش دهند.

فیزیوتراپی ارتوپدی

درمان‌ آسیب های ارتوپدی با فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست‌های ارتوپدی از طیف گسترده‌ای از روش‌های درمانی، تمرینات، وسایل کمکی و روش‌های آموزش بیمار برای کمک به درمان ضایعات ارتوپدی استفاده می‌کنند. در این بخش از مقاله برخی از مهم‌ترین روش‌هایی که در فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی به کار می‌روند به اختصار شرح داده می‌شوند.

 1. گرما درمانی/ سرما درمانی: در یک مطالعه معتبر در سال 2015 که بر روی 100 نفر انجام گردید، مشخص شد که گرما و یخ درمانی از آسیب عضلانی جلوگیری می‌کنند. ما استفاده از سرمادرمانی بلافاصله پس از ورزش شدید در جلوگیری از درد عضلات موثرتر بود.
 2. آب درمانی: درمانگران فیزیوتراپی آسیب های ارتوپدی ممکن است آب درمانی را در برنامه درمانی بیماران بگنجانند. آب درمانی به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی تلقی می‌شود. تمرینات آب درمانی در استخر انجام می‌شوند. در صورت داشتن مشکلات مفصلی یا آسیب دیدگی، این نوع درمان می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا آب مقاومت ملایمی را ایجاد می‌کند. شناوری که آب فراهم می‌کند به بیماران در حین ورزش کمک نموده و شدت از ضربه‌ای که به مفاصل وارد می‌شود می‌کاهد.
 3. سوزن خشک: استفاده از سوزن خشک، روشی مشابه طب سوزنی است. با استفاده از این روش، درمانگر یک سوزن نازک را به عضله خاصی که هدف درمان قرار دارد یا یک نقطه ماشه وارد می‌کند -معمولاً یکی از این عضلات منبع تنش یا درد است.
 4. لیزر درمانی: در فیزیوتراپی ارتوپدی ممکن است برای تقویت عملکرد عضلات، کاهش خستگی عضلات و امکان ترمیم عضلات پس از آسیب، از روش‌های درمانی با روش لیزر استفاده کنند.
مطلب پیشنهادی  درمان کیفوز یا انحنای ستون فقرات

چگونه می‌توان بهترین نتیجه را از فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی کسب نمود؟

برای کسب بهترین نتیجه از هر جلسه فیزیوتراپی آسیب‌های ارتوپدی، رعایت موارد زیر اهمیت زیادی دارد:

 • انتخاب فیزیوتراپیست معتمد و داشتن احساس راحتی با او: یکی از مهمترین عناصر در درمان ضایعات ارتوپدی اعتماد بیمار به درمانگر است. اگر در مورد بخشی از برنامه درمانی خود مطمئن نیستید، لازم است که در این باره از درمانگر خود سوال کنید.
 • اهداف واضح و واقع بینانه‌ای را که قابل ارزیابی باشند برای فیزیوتراپی خود تعیین کنید: اهداف از شرکت در جلسه فیزیوتراپی باید واقع‌بینانه باشند. در این صورت انگیزه شما برای ادامه درمان آسیب های ارتوپدی را افزایش خواهند داد. در صورت نداشتن هدف ممکن است درمان را به صورت نیمه کاره رها کنید و مشکلات ارتوپدی با شدت بیشتری بازگردند.
 • برنامه ورزش در منزل خود را به صورت مرتب دنبال کنید: اگر مطمئن نیستید که چگونه یک ورزش را باید انجام دهید، این را با متخصص طب فیزیکی خود در میان  بگذارید. زیرا صحیح انجام دادن حرکات ورزشی بسیار مهم است. به تمام قرارهای فیزیوتراپی خود بروید، حتی اگر احساس بهبودی دارید باید دوره درمان خود را کامل کنید.

درمان ضایعات ارتوپدی

کلینیک آرنیکا ارائه دهنده خدمات فیزیوتراپی ارتوپدی

برای کسب نتایج موفقیت‌آمیز درمانی از فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی نیاز به تخصص، مهارت و تجربه فراوانی است. به همین دلیل مراجعه به یک مرکز فیزیوتراپی معتبر اهمیت زیادی دارد. مرکز فیزیوتراپی آرنیکا در اهواز با بهره‌گیری از بهترین تراپیست‌ها و همچنین به روزترین روش‌ها و ابزار فیزیوتراپی آماده خدمت رسانی  به شهروندان است. این مرکز علاوه بر ارائه خدمات درمان آسیب های ارتوپدی، خدمات فیزیوتراپی بعد از جراحی ستون فقرات، طب سوزنی، درمان بیماری لنف ادم و … نیز ارائه می دهد.

سوالات متداول

 1. فیزیوتراپی ضایعات ارتوپدی به چه معناست؟

به صورت خلاصه می‌توان گفت فیزیوتراپی اسکلتی عضلانی اصطلاحی است که برای توصیف رشته فیزیوتراپی استفاده می‌شود که مربوط به اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی است. اصطلاح اسکلتی عضلانی به عضلات، استخوان ها، مفاصل، اعصاب، تاندون ها ، رباط ها ، غضروف‌ها و دیسک‌های ستون فقرات اطلاق می‌شود.

 1. آیا افزایش سن موجب آسیب‌های ارتوپدی می‌شود؟

بله. با افزایش سن به دلیل کاهش تراکم استخوان‌ها امکان بروز ضایعات ارتوپدی افزایش می‌یابد.

 1. انجام فیزیوتراپی ارتوپدی قبل از جراحی چه مزیتی دارد؟

فیزیوتراپی آسیب های ارتوپدی قبل از جراحی موجب آماده سازی بیمار برای عمل جراحی و تقویت جسمی و قلبی عروقی بیمار می‌شود.

 1. آسیب حاد و مزمن ارتوپدی چه تفاوتی دارند؟

آسیب‌های حاد ارتوپدی به صورت آنی و در اثر یک حادثه اتفاق می‌افتند. در صورتی که آسیب‌های مزمن به مرور زمان و به دلیل الگوهای حرکتی غلط به وجود می‌آیند.

 

فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code