0%

درمان میگرن و سردرد میگرنی با فیزیوتراپی

درمان سردرد میگرنی

میگرن و سردرد میگرنی یکی از شایع‌ترین انواع سردردهاست. فیزیوتراپی یک روش بسیار موثر و کم تهاجمی برای درمان سرددرد میگرنی به شمار می‌رود. در این نوشتار ضمن بیان توضیحاتی درباره بیماری سردرد میگرنی و علائم آن، توضیحاتی را درباره تکنیک های فیزیوتراپی برای درمان سردرد میگرنی و درمان میگرن بیان خواهیم نمود.

میگرن و سردرد میگرنی چیست؟

میگرن یک سردرد اولیه مزمن و دوره ای است. این بیماری یک سندرم درد عصبی و عروقی است که به علت تغییر پردازشگر عصبی مرکزی (فعال شدن هسته‌های ساقه مغز، تحریک پذیری بیش از حد قشر مغز) و آزاد شدن نوروپپتید که باعث ایجاد التهاب دردناک در عروق جمجمه ای می‌گردد ایجاد می‌شود. علائم میگرن و سر درد میگرنی معمولاً 4 تا 72 ساعت طول می‌کشد و ممکن است بسیار شدید باشد. درد اغلب اما نه همیشه در یک طرف سر احساس می‌شود. ضربان دار است، با تحرک بدتر می‌شود. همچنین سردرد میگرنی ممکن است با علائمی همچون حالت تهوع؛ حساسیت به نور،صدا یا بو همراه باشد.

تشخیص میگرن معمولاً تنها بر اساس سابقه افراد امکان پذیر است. درمان میگرن و درمان سردرد میگرنی شامل تغییر در شیوه زندگی (رژیم غذایی، ورزش، عادات خواب) مصرف برخی داروها از جمله، مسکن‌ها و داروهای ضد تهوع و روش‌های درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی است. سردردهای میگرنی دومین نوع شایع سردرد اولیه هستند. تخمین زده می‌شود که حدود 12 درصد از مردم در برخی از مواقع دچار سردردهای میگرنی می‌شوند. این بیماری معمولاً در دوران بلوغ یا بزرگسالی شروع می‌شود و معمولاً شدت آن پس از 50 سالگی کاهش می‌یابد. حدود 45 درصد موارد میگرن در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می‌شود. در 90 درصد از میگرن‌ها، اولین حمله به طور کلی قبل از 40 سالگی برورز می‌کند.

درمان میگرن

درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی

درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی یکی از روش‌های نوین و موثری است که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیزیوتراپیست‌هایی که بیماران مبتلا به میگرن را ارزیابی و درمان می‌کنند بر دو جنبه اصلی در این بیماران تمرکز می‌کنند:

 1. اختلالات اسکلتی عضلانی
 2. علائم دهلیزی/ اختلال کنترل وضعیتی

علائم و نشانه‌های اختلالات اسکلتی عضلانی و یا دهلیزی در میان افراد مبتلا به میگرن شایع است و بسته به وجود هاله یا افزایش حملات میگرنی می‌توان سطوح مختلف ناتوانی عضلانی را در این افراد مشاهده کرد. در نتیجه معاینه فیزیکی مناسب و صحبت کردن با بیماران فیزیوتراپیست می‌تواند برنامه درمانی مناسبی برای درمان سردرد میگرنی این بیماران طراحی کند. معاینه فیزیکی فیزیوتراپیست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لمس گردن و جمجمه بیمار
 • اندازه گیری محدوده حرکتی گردن
 • اندازه گیری قدرت ارزیابی وضعیت پشتی
مطلب پیشنهادی  درمان و فیزیوتراپی آسیب رباط جانبی خارجی زانو

فیزیوتراپیست درباره‌ علائم و سابقه بیماری و همچنین روش‌های درمانی که بیمار قبلا مورد استفاده قرار داده است سوال خواهد کرد.

هدف اصلی در مورد اختلالات اسکلتی عضلانی کاهش درد و حساسیت است و مداخلات فیزیوتراپی سر و گردن ممکن است شامل ترکیبی از درمان دستی، ورزش درمانی و آموزش باشد. هدف در مورد اختلال کنترل وضعیتی، بهینه سازی عملکرد و کاهش علائم دهلیزی است و مداخلات باید شامل تمرینات تعادلی و توانبخشی دهلیزی باشد.

درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی

 درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی:  اختلالات اسکلتی عضلانی

 1. تمرین درمانی: ورزش همواره یکی از اصلی‌ترین ابزارها اصلی در درمان سردرد میگرنی و درمان میگرن با فیزیوتراپی است. ممکن است توسط درمانگر تمریناتی برای بهبود حرکت گردن و کاهش فشار بر اعصاب گردن تجویز شود. این تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد: انقباض گردن، خم کردن گردن و چرخش گردن. هنگام انجام تمرینات گردن برای سردردهای خود، حتماً با حرکات آهسته و ثابت حرکت کنید و از حرکات ناگهانی یا تند خودداری کنید. ممکن است درمانگر فشار اضافی را با دستان خود به هر کشش گردن اضافه کند و موقعیت کشش‌ها ممکن است تا 1 دقیقه حفظ شود.
 2. اصلاح وضعیت: اگر بیمار دچار حالت سر رو به جلو باشد، قسمت فوقانی ستون فقرات گردنی و ناحیه زیر شاخه او ممکن است روی اعصابی که در پشت جمجمه حرکت می‌کنند، فشار بیاورد. اصلاح وضعیت بدن ممکن است یک استراتژی موثر برای درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی باشد. اصلاح وضعیت ممکن است شامل موارد زیر باشد: استفاده از رول کمر هنگام نشستن، انجام صحیح ورزش برای یافتن حالت مطلوب ستون فقرات، استفاده از بالش گردن حمایتی هنگام خواب.
 3. گرما یا سرما درمانی: در این روش ممکن است گرما یا سرما روی گردن و جمجمه بیمار اعمال شود تا به کاهش درد یا التهاب کمک کند. حرارت می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های سفت و بهبود گردش خون موضعی کمک کند و ممکن است یک درمان موثر برای قبل از انجام کشش‌های گردن باشد.
 4. ماساژ درمانی: ممکن ماهیچه‌های سفت حرکت گردن بیمار را محدود کرده و باعث سردرد او شده باشند. ماساژ درمانی توسط فیزیوتراپیست به تحرک گردن بیمار کمک می‌کند. ممکن است یک تکنیک ویژه به نام رهاسازی زیر شاخه ای برای شل شدن ماهیچه‌هایی که جمجمه را به گردن متصل می‌کنند انجام شود، تا باعث بهبود حرکت و کاهش تحریکات عصبی گردد.
 5. تکنیکهای دستی: درمانگر ممکن است از کشش مکانیکی یا دستی برای کاهش درد ناشی از سردرد میگرنی استفاده کند. کشش ممکن است دیسک‌ها و مفاصل گردن را از حالت فشرده خارج کرده و باعث ایجاد حرکت بهتر در گردن بیمار شود. فیزیوتراپیست همچنین ممکن است برای بهبود حرکت گردن و مدیریت درد، حرکات مفصلی انجام دهد.
مطلب پیشنهادی  درمان سندرم فیبرومیالژیا یا دردهای مزمن عضلانی – اسکلتی

درمان سردرد میگرنی

درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی: علائم دهلیزی

اگر بیمار به دلیل میگرن دچار سرگیجه شده باشد، ممکن است از درمان‌های فیزیوتراپی دهلیزی سود ببرد. این روش تخصصی توانبخشی شامل انجام تمرینات خاص تثبیت کننده گردن، سر و چشم است تا عملکرد سیستم دهلیزی بیمار را بهبود ببخشد. در این روش از تکنیک الکتروتراپی استفاده می‌شود. فیزیوتراپیست ممکن است از تحریک الکتریکی مانند تحریک الکتریکی عصبی عضلانی زیر پوستی (TENS) بر روی ماهیچه‌های گردن برای کاهش درد و بهبود علائم سردرد میگرنی استفاده کند. برای انتخاب بهترین تکنیک درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی حتماً با درمانگر خود همکاری نزدیک داشته باشید تا بفهمید کدام تکنیک‌ها برای شما مناسب است و اثربخشی هر تکنیک برای سردردهای شما مشخص شود.

 طول درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی چقدر است؟

بیشتر دوره‌های درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی حدود چهار تا شش هفته طول می‌کشد. ممکن است طی چند روز پس از شروع درمان درد بیمار تسکین پیدا کند. اغلب علائم بیماری در طول چند هفته از بین می‌روند. برخی از افراد پس از شروع دوره درمان، سردردهای میگرنی مداومی را تجربه می‌کنند. در این صورت بیماران می‌توانند از تکنیک‌هایی که در فیزیوتراپی آموخته‌اند برای کنترل تشدید علائم خود استفاده کنند. اگر علائم سردرد میگرنی بیمار پس از پایان فیزیوتراپی ادامه یافت، باید به پزشک خود مراجعه کند تا سایر گزینه‌های درمانی برای سردرد او تجویز شود.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی در اهواز جهت درمان سردرد میگرنی

تشخیص صحیح نوع میگرن و انتخاب روش درمانی مناسب در درمان سردردهای میگرنی و درمان میگرن با فیزیوتراپی اهمیت فراوانی دارد. به همین دلیل بیماران باید در انتخاب فیزیوتراپیست باتجربه و متخصص نهایت دقت و توجه خود را به کار بگیرند. مرکز فیزیوتراپی آرنیکا یکی از بهترین و تخصصی‌ترین مراکز تخصصی فیزیوتراپی در اهواز است. این مرکز با بهره‌گیری از کادر متخصص و باتجربه و همچنین به روزترین تجهیزات فیزیوتراپی اقدام به درمان سردردهای میگرنی با تکنیک‌های به روز دنیا می‌نماید. این مرکز علاوه بر خدمات درمان سردردهای میگرنی با فیزیوتراپی ارائه دهنده خدمات درمان تریگر پوینت، درمان گردن درد و درمان کمر درد با فیزیوتراپی است.

 سوالات متداول

 1. علائم سردرد میگرنی شامل چه مواردی است؟

سردرد‌های میگرنی معمولا با علائمی همچون حالت تهوع، حساسیت به نور،صدا یا بو همراه هستند.

 1. علائم سردرد میگرنی چه مدت به طول می‌انجامد؟

علائم سر درد میگرنی معمولاً 4 تا 72 ساعت طول می‌کشد و ممکن است بسیار شدید باشد.

 1. طول درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی چقدر است؟

بیشتر دوره‌های درمان سردرد میگرنی با فیزیوتراپی حدود چهار تا شش هفته طول می‌کشد.

فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code